Certyfikat Customer Experience
Chcesz zdobyć certyfikat potwierdzający Twoją wiedzę oraz doświadczenie w obszarze customer experience?
Jeśli tak, to sprawdź ofertę certyfikacji, którą oferuje międzynarodowe stowarzyszenie Customer Experience Professional Association (CXPA).
Ich program pod nazwą Certified Customer Experience Professional, (CCXP) to ciekawa opcja dla osób, które szukają obiektywnego potwierdzenia wiedzy oraz doświadczenia w obszarze CX.
Taką certyfikację przeszedł w listopadzie nasz założyciel Piotrek.
Ten artykuł powstał na bazie tego doświadczenia, jako potencjalne wsparcie dla osób chcących taki certyfikat uzyskać.
Egzamin CCXP krok po kroku
KROK 1 – Zakup egzaminu
Certyfikacja jest płatna. Wszystkie informacje o kosztach znajdziesz tutaj: https://lnkd.in/g8AbPWW4
KROK 2 – Kwalifikacja
Kolejny krok to złożenie aplikacji, w której musisz opisać doświadczenia i praktykę w obszarze realizacji projektów customer experience.
Opis tworzysz w odniesieniu do poniższych obszarów CX’a.
- Customer Insights and Understanding
- Customer Experience Strategy
- Metrics, Measurements, and ROI
- Design, Implementation, and Innovation
- Culture and Accountability
Do tego trzeba wypełnić trochę pól metryczkowych oraz coś na kształt wirtualnego CV gdzie wskazujesz miejsca, w których zdobywałeś/aś doświadczenie.
Ten opis służy weryfikacji tego, czy spełniasz bazowe kryteria CXPA wymagane przy podejściu do egzaminu.
Tutaj znajdziesz dokładny opis wymagań.
To co możemy podpowiedzieć, to, że ta część wcale nie była tak łatwa jak nam się wydawało i w pierwszym podejściu odrzucono aplikację Piotrka

CXPA wysłało, razem z tą informacją, info zwrotne, co i dlaczego należy poprawić w tym opisie. Po wprowadzeniu zmian i skupieniu się na pokazaniu wpływu mojej/naszej pracy na biznes klientów wniosek Piotrka został zaakceptowany.

KROK 3 – Rodzaj egzaminu oraz termin
Po otrzymaniu akceptacji wniosku dostajesz maila ze szczegółami logowania potrzebnymi, aby zarejestrować się na egzamin.
Możesz zdawać stacjonarnie w centrach egzaminacyjnych lub online poprzez Proctor Exam. W naszym przypadku była to wersja online.
KROK 4 – Przygotowanie do egzaminu
Temat rzeka.
CXPA udostępnia ogólne materiały opisujące proces i założenia certyfikacji, ale nie oferuje czegoś takiego jak jeden podręcznik, czy źródło wiedzy (jak np. w przypadku certyfikacji z zarządzania projektowa według metodyki PRINCE2).
Są jedynie linki do różnych artykułów i książek, które warto znać chcąc ten egzamin zdać.
Tutaj znajdziesz rekomendowane przez nich źródła.
Dodatkowo, da się znaleźć trochę informacji w sieci, ale są to raczej skąpo opisane doświadczenia osób, które zdawały i opisują swój proces przygotowania do egzaminu.
Dlatego przygotowanie jet trudne, bo trzeba opierać się głównie na swojej wiedzy, doświadczeniu oraz intuicji i nie da się po prostu wkuć podręcznika danego przez organizację certyfikującą.
Ale to naszym zdaniem jest wartość tego egzaminu.
Realnie weryfikuje on zrozumienie idei stojących za customer experience, a nie tylko znajomość „regułek” opisanych w podręczniku.
KROK 5 – Egzamin
Zasady w Proctor Exam są konkretne.
Zanim zaczniesz egzamin, to jest weryfikacja tożsamości, pokazywanie kieszeni oraz wycieczka z kamerą internetową wokół miejsca, w którym siedzisz. Bardzo mocno pilnują żeby nie nagrywać egzaminu, pytań etc.
Egzamin składa się ze 100 pytań jednokrotnego wyboru i zdajesz go po angielsku.
Na jego przejście masz maks 3 godziny, ale jak skończysz wcześniej, to nie musisz siedzieć do końca czasu. W trakcie możesz mieć dwie maks. 10 minutowe przerwy.
Pytania na egzaminie
Są różne. Od oczywistych, po takie, do których Piotrek musiał po kilka razy wracać żeby po pierwsze zrozumieć samo pytanie (może to kwestia językowa), a potem zastanowić się nad NAJLEPSZĄ możliwą odpowiedzią.
Bo jest sporo pytań gdzie w sumie każda odpowiedź by się obroniła.
Ale należy wybrać TĘ NAJLEPSZĄ praktykę.
Wynik otrzymujesz zaraz po zakończeniu, a następnie po kilku dniach przychodzi certyfikat i dodatkowe materiały z CXPA.

Czy warto zdać taki egzamin?
Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Dla części osób będzie to wartościowe doświadczenie i obiektywna ocena swojej wiedzy. Dla innych niczym nieuzasadnione działanie. Ty decydujesz.
Naszym zdaniem warto, bo warto, raz na jakiś, czas zweryfikować „na zewnątrz” swoją wiedzę i doświadczenia.
Rozważasz certyfikacją CCXP? Masz dodatkowe pytania?
Pisz śmiało do Piotrka: piotr.wojciechowski@fuzers.com