Motywowanie pracowników – sposoby, przykłady i cele motywacji pracowników

motywowanie pracowników

Motywacja do pracy to jeden z najważniejszych czynników, wpływających na zaangażowanie pracowników w cele organizacji oraz oddziałujących na szeroko rozumianą atmosferę w pracy. Wpływa także na Employee Experience – a więc pozytywne doświadczenia pracowników na każdym etapie kontaktu z organizacją. Motywacja pracowników do pracy ma wpływ na długoterminowy rozwój firmy. Jak więc  motywować ludzi, by osiągnąć oczekiwane cele?

Istota motywacji

Motywacja jest siłą napędową do działania, która skłania ludzi do podejmowania określonych aktywności w celu osiągnięcia zamierzonych celów. W kontekście pracy motywacja pracowników oznacza mobilizację do podejmowania wysiłku, zaangażowania w wykonywanie obowiązków oraz dążenie do osiągania sukcesów. W środowisku biznesowym motywacja pracowników ma kluczowe znaczenie dla efektywności pracy oraz osiągania sukcesów organizacyjnych. Kiedy pracownicy są motywowani, są bardziej skłonni do podejmowania inicjatywy i zaangażowania się w zadania. Czują też większe zadowolenie z wykonywanej pracy. Skuteczniej identyfikują się z miejscem pracy. Są też bardziej innowacyjni, proaktywni i zaangażowani. Motywacja jest więc dla organizacji narzędziem, które przynosi korzyści na wielu poziomach, pozwalając pracownikom lepiej identyfikować się z firmą.

Jakie są funkcje motywowania?

Motywacja pracownika pełni szereg funkcji. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie są funkcje motywacji do pracy:

  • funkcja stymulująca – ma pierwotny charakter i uzależniona jest od profitów, jakie pracownik osiąga ze swojej pracy;
  • funkcja integrująca – silnie powiązana z Employee Experience. To wykreowanie w firmie pozytywnej atmosfery, która sprzyja dobremu samopoczuciu pracownika. Brak niejasnych reguł, zawiści czy niezdrowej rywalizacji to czynniki wpływające na motywację w pracy;
  • funkcja informacyjna i oceniająca – to feedback, jaki pracownicy otrzymują od swoich przełożonych, będący informacją o ich satysfakcji z pracy osoby, której on dotyczy. Pozytywny i merytoryczny feedback, pozostający w duchu wzajemnego szacunku, jest jednym z silnych czynników motywujących lub demotywujących pracowników, jeśli nie przebiega właściwie.

Motywowanie to ważna funkcja zarządzania, z której warto korzystać w swoich działaniach. Przynosi to nie tylko pozytywną atmosferę, ale przekłada się na efektywność działań całej organizacji.

Jak motywować pracowników?

Istnieje wiele technik, wspomagających motywowanie pracowników. Warto implementować je do swojej firmy, dbając o Employee Experience, co przekłada się na całościowe korzyści dla wszystkich stron. Najważniejsze techniki motywowania pracowników to:

  • stworzenie przyjaznego miejsca pracy – to jeden z najważniejszych elementów motywowania pracowników. W pracy ludzie spędzają dużą część swojego dnia. Jeśli będzie to środowisko toksyczne, motywacja do pracy w takich warunkach dramatycznie spada, a efektywność ogranicza się do niezbędnego minimum. Warto więc tworzyć przyjazne warunki, integrować pracowników i kreować dobry, lubiący się zespół. Dobrym pomysłem jest organizowanie wyjazdów integracyjnych czy wyjść po pracy. Tu jest też pole do dyskusji i wysłuchania pomysłów zespołu na to, jak stworzyć przyjazne miejsce pracy. Ich pomysły są niezwykle cennymi wskazówkami;
  • umożliwienie inwestowania w rozwój pracowników – jeśli pracownik wie, że firmie zależy na jego rozwoju, jest bardziej związany z takim środowiskiem, ceniącym jego umiejętności i doceniającym jego potencjał;
  • zapewnienie elastycznego czasu pracy – obecnie praca zdalna jest coraz popularniejsza i często także efektywniejsza. Umożliwienie pracownikom hybrydowego świadczenia pracy to jeden z silnych motywatorów, przywiązujących pracownika do firmy. Elastyczne godziny pracy i brak sztywnych norm w tym zakresie to znaczący czynnik motywujący;
  • uznanie w postaci pochwał – ludzie zwyczajnie lubią być doceniani. Chwalenie pracowników za ich zaangażowanie i osiągnięcia sprawia, że chcą oni jeszcze efektywniej pracować na rzecz organizacji. Tu warto zwrócić uwagę, że same pochwały, gdy inne czynniki motywujące nie są spełniane, nie wystarczą do skutecznego motywowania. Jeśli pracownik jest słabo opłacany i pracuje w toksycznym zespole, sama pochwała przełożonego nie wpłynie znacząco na motywację do pracy. Co więcej, może wpływać demotywująco, jeśli pracownik wcześniej zgłaszał swoje uwagi;
  • satysfakcjonujące wynagrodzenie i dodatkowe profity – warto pamiętać, zwłaszcza w kontekście pokolenia wchodzącego na rynek pracy, że zadowolenie z wysokości pensji jest niezwykle ważnym czynnikiem motywującym. Wpływ na ten element mają także dodatkowe benefity, jak prywatne ubezpieczenie zdrowotne, karta MultiSport czy bilety do kina, a także bony świąteczne lub paczki.

Sposobów na motywowanie pracowników jest wiele. Ważne, by opracować strategię i podjąć wysiłek zwiększenia motywacji, co przyniesie korzyść wszystkim. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule „Jak dbać o motywację pracowników?„.

Dlaczego ważne jest motywowanie pracowników?

Zadowolenie pracowników ze swojej pracy wpływa na motywację do dalszej pracy i zaangażowanie w nią. Zmotywowany pracownik jest bardziej wydajny, a także związany z firmą. To wpływa nie tylko na jakość pracy, jaką wykonuje, ale także na rotację pracowników w firmie. Doceniani i szanowani pracownicy, którzy czują się istotni dla firmy, nie szukają pracy poza nią. Nie potrzebują tego do rozwoju umiejętności i docenienia. Doświadczeni managerzy wiedzą, jak Employee Experience wpływa na motywację i zaangażowanie pracowników i jak przekłada się na efektywność pracy i jej wydajność. Co więcej, budowanie pozytywnego Employee Experience pomaga przyciągać do organizacji wartościowych pracowników, kreować innowacyjność i budować markę pracodawcy, u którego warto pracować. Badania pokazują, że przekłada się to na wyniki finansowe.

Funkcja motywacji w Employee Experience

Pozytywne doświadczenia pracowników w kontakcie z firmą są między innymi efektem zadbania managerów o motywację pracowników. Troska o te cenne zasoby przynosi firmie efekty na wielu poziomach. Dbanie o aktualnych pracowników, przyciąga kolejnych, pasujących do profilu firmy i świetnie odnajdujących się w strukturach. Tu warto też wspomnieć o jakościowym onboardingu, który pomaga pracownikom gładko wejść w organizację. Pobudzanie motywacji do pracy to jeden z najistotniejszych elementów całego procesu. Zmotywowany pracownik to pracownik wydajny, zadowolony ze swojej pracy i usatysfakcjonowany. Tacy pracownicy są w firmie najcenniejsi – identyfikują się z nią i chcą się wraz z nią rozwijać.
Motywacja pracowników jest kluczowym czynnikiem determinującym zarówno zaangażowanie pracowników w cele organizacji, jak i atmosferę panującą w miejscu pracy. Pozytywne doświadczenia pracowników są silnie związane z motywacją pracowników na każdym etapie ich związku z firmą. 

Motywacja pracowników do pracy ma istotny wpływ na długoterminowy rozwój firmy poprzez zwiększenie produktywności, wzmacnianie talentów, budowanie silnej kultury organizacyjnej oraz poprawę wyników finansowych. Ważne jest więc, aby stosować różnorodne techniki motywacyjne, zapewniać możliwości rozwoju, doceniać osiągnięcia oraz oferować atrakcyjne benefity.

Zadbaj o swoją firmę holistycznie! Sprawdź naszą ofertę:  Ścieżka klienta i pracownikaCX SafariResearch i benchmarki rynkoweService BlueprintWarsztaty CX/EXSzkolenia.

Podobne posty
CO DALEJ?

Skontaktuj się
z nami.

Chętnie umówimy się na niezobowiązujące spotkanie online, podczas którego odpowiemy na Twoje pytania.