Service Design Thinking w organizacji

FUZERS > Projektowanie doświadczenia > Service Design Thinking w organizacji

Poznałeś już Service Design Thinking?

Masz pierwsze doświadczenia w temacie? Widzisz potencjał w takim podejściu do rozwoju biznesu? Chcesz je wypróbować w swojej organizacji, ale nie wiesz jak zachęcić zespół do takiej formy pracy?

Zobacz jakie 3 działania warto podjąć, aby przejść od mówienia o zmianach do ich wdrażania.

Postaw na zespołowość i ko-kreację

Jedna jaskółka wiosny nie czyni jak mówi ludowe przysłowie. Jednej osobie w organizacji ciężko będzie wprowadzić nowy sposób pracy. Niechęć wielu menedżerów do jakiejkolwiek zmiany może skutecznie zgasić zapał nawet największego idealisty. Potrzebujesz zatem wsparcia.

Twoim pierwszym krokiem powinny być działania prowadzące do powiększenia grona osób w organizacji, którzy będą znali i rozumieli założenia i metody Service Design Thinking.

Często na tym etapie firmowi innowatorzy, napędzani nową wiedzą, sięgają po wsparcie partnerów zewnętrznych z którymi chcą wdrażać zmiany od razu. To błąd.

Na tym etapie zaangażuj partnera zewnętrznego do przeszkolenia kolejnych grup pracowników (w tym przełożonych), a nie koniecznie już do realizacji pierwszego projektu.

Tym sposobem powiększysz grono osób zainteresowanych tematem i chcących wypróbować taki proces. Dzięki temu będzie Ci później łatwiej znaleźć w organizacji wsparcie i zrozumienie dla nowych metod i narzędzi.

Od ilu osób zacząć? 25% składu zespołu/organizacji to dobry punkt wyjścia do tego, aby zbudować pierwszą grupę wspierającą planowane zmiany.

2. Ten sam kierunek – standaryzacja pojęć i narzędzi

Kolejny krok to uwspólnienie definicji pojęć jakimi posługujemy się w organizacji. Chodzi o słowa typu nowe, innowacja, przełomowe, kreatywne, rozwój, strategia, design etc.

Rzecz w tym, że jeśli tego nie zrobimy, to każdy z członków zespołu będzie te pojęcia interpretował na swój własny sposób – niekoniecznie zbieżny z tym, co przez nie rozumie sama organizacja.

Jeśli masz taką możliwość warto także pokusić się również o standaryzację narzędzi, z których korzystamy. Service Design Thinking zakłada sporo pracy ko-kreacyjnej, w której często wykorzystujemy różnego rodzaju narzędzia np. planszewizualizujące ścieżkę klienta (Customer Journey). Aby ułatwić sobie pracę i pokazać w organizacji, że to jest sensowne i poukładane działanie warto zdecydować się z jakich szablonów wszyscy (niezależnie od działu etc.) będziemy korzystać w tego typu procesach. Trzymajmy się także tego przy współpracy z partnerami zewnętrznymi.

3. Zgromadź społeczność i organizuj regularne spotkania

Gdy masz już grupę ludzi w organizacji, którzy są zaintrygowani nowym podejściem i zaczynają szukać sposobów na jego wykorzystanie warto to zainteresowanie podtrzymać. Pomogą Ci w tym regularne spotkania. Mogą być one wewnętrzne – dedykowane tylko pracownikom lub skierowane do szerszej grupy osób także spoza Twojej organizacji. Można do tego wykorzystać luźny format, jakim są spotkania typu Service Design Drinks (przeczytaj więcej tutaj (https://www.service-design-network.org/chapter-events) lub każdą inną formułę, która będzie integrować ludzi wokół tematu.

Bez tego typu spotkań, entuzjazm do patrzenia na biznes z nowej perspektywy w końcu opadanie i zostanie przykryty przez stare przyzwyczajenia, bieżące tematy i codzienny pęd. Dlatego zadbaj o przestrzeń i miejsce regularnych spotkań, które będą dla uczestników źródłem energii, wiedzy i inspiracji. Zrób pierwszy krok, a za kilkanaście tygodni zobaczysz na sali całkiem sporo nowych twarzy zainteresowanych nowymi możliwościami.

Trzy kroki i co dalej?

Te 3 kroki nie wyczerpują oczywiście możliwości wspierania rozwoju Service Design Thinking w organizacji. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że stanowią one podstawę do tego, aby za jakiś czas móc pochwalić się realizacją projektów, które przynoszą konkretne efekty biznesowe.

Daj nam znać jeśli chcesz wypróbować Service Design Thinking w Twojej organizacji!

Autor

Piotr Wojciechowski

Konsultant (Service Designer)
CEO FUZERS
Zobacz więcej